goo.gl/3PDgH
Ostróda - jest niewielkim miastem leżącym nad jeziorem Drwęckim w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto jest bardzo niewielkie, jednak stanowi miejsce o bardzo bogatej historii, której początki sięgają XIII wieku. Atrakcje turystyczne w Ostródzie to między innymi nieduże jezioro Drwęckie, jedno z trzech, które leżą w tej miejscowości.
Historia miasta Ostróda sięga trzynastego wieku, kiedy to pierwsi osadnicy z miasta Osterode am Harz, którzy, zachęceni sąsiedztwem zamku krzyżackiego osiedlili się w tym miejscu. Historia i jej burzliwe zawirowania na tych terenach pozostawiły w miasteczku Ostróda wiele znamion w postaci zabytków, ciężkich murów obronnych, śladów walk i innych obiektów, które dzisiaj upamiętniają dawne boje i czasy świetności miasteczka.
Historia miasta Ostróda obejmuje także wiele przemian kulturowych. Poza zmianami stylów architektonicznych, z których niemal każdy można znaleźć w Ostródzie, zmieniały się także państwa, które trzymały miasto w posiadaniu: Polska, później Prusy, znowu Polska, znów Prusy, a później przez chwilę także Rosja, a to sprawiło, że architektura miasta jest naprawdę warta zobaczenia.
Zamek krzyżacki w Ostródzie – budowla ta należy do najstarszych i najciekawszych zabytków budownictwa gotyckiego znajdujących się na terenie Ostródy. Pierwsza warownia położona w widłach Drwęcy wpadającej wówczas dwoma nurtami do Jeziora Drwęckiego istniała zapewne już w połowie XIII wieku. Pierwsza wzmianka pochodzi z około 1300 roku. Była to prawdopodobnie budowla o konstrukcji drewniano-ziemnej i podlegała administracyjnie komturowi dzierzgońskiemu. Nową budowlę obronną wzniesiono w latach 1349–1370, a więc za rządów komtura ostródzkiego Güntera von Hohensteina, który był znany jako inspirator okazałej budowli zamkowej w Świeciu. W przeciwieństwie do niej zamek ostródzki nie miał wówczas wież, które w końcu XIV wieku były rzadkością w budownictwie krzyżackim, wypełnienie wyspy osiedlem nie pozwoliło na założenie wzmocnionego podzamcza, które przeniesiono na przeciwległy brzeg rzeki. W 1381 roku istniały dwie budowle zamkowe, stara i nowa, obie spalone tego roku przez wojska księcia litewskiego Kiejstuta.
Łączna liczba wyświetleń
czwartek, 9 lutego 2012
sobota, 28 stycznia 2012
Herzbeg am Harz
Na południe od Goslar położone jest urokliwe miasto rejonu gór Harz - Herzberg -
W Herzberg am Harz znajduje się zamek, pierwszy raz wzmiankowany już w 1154, który był przez długi czas rezydencją książąt. To w zamku tym urodziła się Zofia Amelia brunszwicka duń. Sophie Amalie (ur. 24 marca 1628 w Herzbergu, zm. 20 lutego 1685 w Kopenhadze) – królowa Danii i Norwegii.
Mimo długiego okresu istnienia osady przyzamkowej, miejscowość uzyskała prawa miejskie dopiero w 1929roku.A letni i zimowy wypoczynek w rejonie gór Harz - uroczy!
W Herzberg am Harz znajduje się zamek, pierwszy raz wzmiankowany już w 1154, który był przez długi czas rezydencją książąt. To w zamku tym urodziła się Zofia Amelia brunszwicka duń. Sophie Amalie (ur. 24 marca 1628 w Herzbergu, zm. 20 lutego 1685 w Kopenhadze) – królowa Danii i Norwegii.
Mimo długiego okresu istnienia osady przyzamkowej, miejscowość uzyskała prawa miejskie dopiero w 1929roku.
Subskrybuj:
Posty (Atom)